desyateryk (d_desyateryk) wrote in interesniy_kiev,
desyateryk
d_desyateryk
interesniy_kiev

Про Фріпулью

НЕСКІНЧЕННІСТЬ


Заходив на днях у Центр Пінчука. Причина одна: там виставлена наразі добірка творів київського художника Федора (Феодосія) Тетянича (1942—2007). Він називав себе Фріпулья.

Ще з початку 1990-х його можна було перестріти навесні на Андріївському — бородатого, в яскравих тюрбані й пошитій казна з чого мантії, за якою волочилося гроно бляшанок. При цьому Феодосій наповнював травневе повітря криками «Фріпулья! Фріпулья!», підхоплюваними зграйкою хіпі, що неодмінно супроводжували його в безумних маневрах центром Києва. Пробігшись кілька разів узвозом, він влягався на тротуарі у величній позі, чисто тобі живий експонат.
Інколи він притягував на Андріївський доволі живописний мотлох і споруджував з нього «зореліт» посеред вулиці. Одного разу прийшов на спектакль «Гамлет» з паралелепіпедом на голові, а на концерті якогось шведського саксофоніста виліз на сцену і влаштував імпровізацію на двох. Без нього не обходилася жодна авангардна акція в місті; якщо треба, то він сам її влаштовував, наприклад, прямо під час наукового семінару. Його вважали міським божевільним, але мав досягнення як художник-монументаліст, у Києві є зроблені ним мозаїки.
Я пропустив звістку про його відхід у нескінченність. Тетянич любив про неї поговорити. Коли почалися виставки, то виявилося, що малювати він умів не просто добре, а й оригінально. У Пінчука, правда, експонують здебільшого «фріпульську» екзотику — колажі й інсталяції з випадкових речей, саморобні книжечки, науково-фантастичну графіку, тексти, схожі на відозви ранніх футуристів; картин немає, а дарма.

Федір-Феодосій не був великим художником, проте не був і посередністю. Лишиться він, мабуть, таким собі персонажем — єдиним у нашій історії. Героєм власноруч декорованого й поставленого спектаклю.

— І останнє запитання. Чи хотіли б ви, щоб на вашу честь спорудили мавзолей?
— Ну, то вже ваша ідея. Я готовий, щоб мені там вічно продовжували життя якимось чином, але тільки щоб у жодному разі не забальзамували ще живого!

Дмитро Десятерик, “День”
Subscribe

 • Зміни в центрі столиці

  «Все тече, все змінюється» . І Київ теж не виключення із цього правила. Протягом 2019 року в столиці відбувся ряд змін. Зокрема, розібрали старий і…

 • Нижня підпірна стіна

  Легендарна "зеленка" — Зелений (літній) театр, Верхня підпірна стіна, Нижня підпірна стіна — це все олдскульні локації, які розташовані в одній…

 • Парк "Сирецький гай"

  З заброшками в столиці і з напарниками напряг, та й об'єктів для дослідження все менше і менше, тому вирішив здійснити культурну прогулянку. Так, щоб…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments