korvinification (korvinification) wrote in interesniy_kiev,
korvinification
korvinification
interesniy_kiev

Свято Купала в Пирогово

Оригинал взят у korvinification в Свято Купала в Пирогово
Київ, 06.07.2014 Пирогово, Національний музей народної архітектури та побуту України.

Свято Купала (Івана Купала, Купайло) - традиційне українське свято, поєднання давньних українських звичаїв та святкування Різдва Івана Предтечі. Квінтесенцією свята є очищення з допомогою вогню і води.
В купальську ніч прийнято палити вогнища і стрибати через них, водити хороводи, плести вінки, збирати трави, обливатися джерелицею, шукати «цвіт папороті».

Вже більше ніж тридцять років в музеї Пирогово влаштовуються традиційні народні гуляння.
Запрошую вас побачити, якими вони були цього року.


Музей Пирогово (музей у Пирогово, Національний музей народної архітектури та побуту України) - чарівна місцина на південній околиці Києва. Тут не лише можна побувати на природі, а й відчути дух українського села, познайомитися з побутом різних регіонів країни, відчути свої корені.

Внаслідок віддаленого розташування, в Пирогово, зазвичай, буває не дуже багато відвідувачів. Менше в будні, більше - у вихідні. Пік відвідування припадає на Масницю та Купала, коли у музеї проходять народні гуляння.

Пирогово - чудове місце для того, щоб провести вихідний на природі, влаштувати пікнік. Відповідно, прохання до відвідувачів, прибирайте за собою сміття, смітники на території трапляються часто. А от любителям шашликів Пирого не стане у нагоді - розпалювання багать на території музею суворо заборонено.

Перед початком свята вирушаємо на чергову прогулянку музеєм.

1. Хатинки соцсела (60-ті - 70-ті роки 20 століття) утопають в зелені.2. Перед кожним будинком є обов'язкова табличка з назвою населеного пункту та регіону. Щоправда, нові дерев'яні табличкі з рекламою спонсора.


Поки частина відвідувачів гуляє територією та збирає трави для плетення вінків, в центральній частині території, поруч зі "Співочим полем" на торгівельній алеї проходить ярмарка: вироби з кераміки, сувеніри, обереги, сушки, працюють кафе.

3. Смаження шашлику в очікуванні напливу відвідувачів4.5.6. Територія, де будуть основні народні гуляння. На годиннику 15 година, святкування почнуться о 17-тій.


Одними з основних елементів, окрім хатинок, що створює сільську атмосферу є поля: пшеничне, житнє.

7. Майже кольори прапору8. Хатинки й хмари чимось схожі, чи не так?9. Деякі хатини пофарбовані в яскравий синій колір10. І навіть пташник11. Мальовничі краєвиди12.13. Дівчата готуються до плетення вінків14. Вироби майстринь15.16. Типовий сарай17. Піч18. Як жеж без фотосесії на возі19. Капратські хатинки20. Дівчата з заплетеними віночками21. Ще одна пічЗавершуємо прогулянку і повертаємося на Співоче поле.

22. Тут вже готові дрова для купальського вогнища.23. На полі значно більше люду24. Територія під сценою вільна, адже концерт Дзідзьо почнеться о 21, а сонечко добре пригріває.25. Зате в тіні розстелені ковдри26. Як же без пісень? Народні пісні - невід'ємний елемент святкування Івана Купала.27. Це, певно, плетені Купало й Марена, атрибути свята.28. Співочий колектив29.30.


Сонце сідає, а на імровізовані сцені (три мікрофони посеред поля, колонки та півколо слухачів) змінюють одне одного співочі колективи, запрошені адміністрацією музею.

31. Дитячий колектив і співає, і танцює, і хороводи водить.32. Дивіться, який гарний віночок!33.34. Музичний гурт, співали дуже проникливо.35.36.37.38.39.40.41.42.43.44. Процес плетіння вінка45.46. Поки розпалюється купальське вогнище, народні гуляння знаходяться в формі пікніка.47.48. Та ігор.49. Україна - моя земля!50. Купальські стовпи догорають51. Безпеку на святі забезпечувала кінна поліція  міліція.52. Дідусь на одній із стежок награвав музику. Не підкажете, який це музичний інструмент?


Поза кадром лишилися: пускання на воду віночків та стрибання через вогнище.


Наостанок підведу підсумок свята, яким я його побачив. На такому святкування я побував уперше, тому мені немає з чим порівнювати. Проте кілька думок хотілося би висловити, можливо, вони дійдуть і до організаторів.
[Критика організації]
Сцени
На Співочому полі, фактично, було дві сцени. Одна, велика, змонтована для популярного гурту Дзідзьо, що стояла порожньою аж до 21-ї години. Та інша, імпровізована, на якій до пів на дев'яту виступали співочі гурти, співали народні пісні та створювали атмосферу свята. І так виходило, що мікрофон з технічними оголошеннями постійно заважав співочим гуртам. Та й дивно це виглядало, велика, порожня сцена і діти та бабусі, що співають посеред поля. Коротше, бабло спонсорів (якийсь бренд горілки) виключає духовність.

Купальське багаття
Важко порахувати скільки гостей було на святі. На мій приблизний погляд, було десь 10 тисяч. І на увесь цей натовп бажаючих було лише одне багаття. Тому серед бажаючих стрибнути вишиковувалась черга на сотню метрів. Невже не можна було зробити їх кілька?

Дорога
Від Пирогово до зупинки тролейбуса веде двополосна дорога з тротуаром довжиною майже кілометр. Із сьомої години усі узбіччя і тим паче тротуар (як це по європейськи) були зайняті припаркованими авто. Тож усі, хто о дев'ятій годині, і пізніше, залишали свято й шли дорогою змушін були лавіювати чималим корком з автомобілей. Ні ДАІ, ні адміністрацію музею не хвилюють питання правильного паркування автомобілей поблизу території музею. Усі тротуари в радіусі кількох кілометрів були зайняті автомобілями відвідувачів свята.

Інфраструктура
Дуже багато різних кафе та ресторанів на території, є туалети та смітники.

Безпека
Як міліція, так і пожежні авто були на території, де проходило святкування.


Як дістатися?
Тролейбусом №11 від ст. метро "Виставковий центр" до кінцевої "Музей архітектури та побуту України", далі 1 км пішки від зупинки. Або маршруткою (довезе аж до входу).

Subscribe

Recent Posts from This Community

 • Зміни в центрі столиці

  «Все тече, все змінюється» . І Київ теж не виключення із цього правила. Протягом 2019 року в столиці відбувся ряд змін. Зокрема, розібрали старий і…

 • Нижня підпірна стіна

  Легендарна "зеленка" — Зелений (літній) театр, Верхня підпірна стіна, Нижня підпірна стіна — це все олдскульні локації, які розташовані в одній…

 • Парк "Сирецький гай"

  З заброшками в столиці і з напарниками напряг, та й об'єктів для дослідження все менше і менше, тому вирішив здійснити культурну прогулянку. Так, щоб…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments