desyateryk (d_desyateryk) wrote in interesniy_kiev,
desyateryk
d_desyateryk
interesniy_kiev

ГРУШЕВСЬКОГО, 4Б: НЕ ДАМО ЗНЕСТИ!

ГРУШЕВСЬКОГО, 4Б: НЕ ДАМО ЗНЕСТИ!

Серед інших цікавих, але не надто відомих місць у центрі Києва — Мистецький дворик.
Він схований у глибині кварталу за готелем «Дніпро», знайти його не так просто: спочатку будинок Грушевського, 4 Б, на якому наразі висить транспарант «Не дамо знести!», а вже за ним — дворик: прямокутна улоговина між старих стін, з якої ведуть сходи нагору, в більший двір, зарослий деревами. Просто диво, як усе це збереглося тут, де вже всю землю розкуплено і перепродано, де більшість старих будинків або знесено, або по-варварські реконструйовано.
Насправді будинок на Грушевського, 4 Б теж частково викупила компанія-забудовник. На щастя, щось пішло не так, один із керівників компанії тепер у розшуку, а сам дворик уподобали поети і художники.
Сюди завжди цікаво заходити. Не тільки тому, що це навдивовижу затишне і мальовниче місце. Дворик перетворено на галерею просто неба. На старих стінах — різнокольорові порожні рамки для картин, фотографії та малюнки, під карнизами — кумедні яскраві міні-каріатиди, де-не-де розкидано фігурки з коріння, стоять плетені вазони із сухими квітами. Тут у дворику відбуваються фестивалі, концерти, поетичні читання. Від того, що тут з’являться чергові «елітні» апартаменти або торговельний центр, місто лише програє. Будинок на Грушевського, 4 Б, може стати публічним мистецьким майданчиком, рівних якому не буде в усій країні.
Тася Живкова — куратор, активіст, стипендіат Гете-Інституту:
— Будинок на Грушевського, 4 Б, є одним з останніх, що залишилися від старої забудови Хрещатика. Сьогодні він має непевний юридичний статус. Ми діємо виключно на законних підставах, зареєстрували молодіжну мистецьку організацію у приміщенні, на яке взагалі не збереглося кадастрових документів. Печерський район зняв колись будинок зі свого балансу, а компанія, яка планувала там багатоповерхову споруду, його на баланс не взяла. Вона має в приватній власності декілька квартир у цьому будинку, отримавши їх через різні оборудки. Користуючись своїми знаннями і контактами як куратори, ми почали на цю територію запрошувати художників, музикантів, поетів. У сам будинок у нас нема можливості зайти, тож ми влаштували інсталяції у дворику. Недавно ми провели там фестиваль «Г4Б», щоб показати, що будинок не просто має право на збереження, а що його можна використати як простір для некомерційного мистецтва. Адже поруч уже є Національний художній музей, виставковий центр «Український дім», філармонія, ляльковий театр, Музей води, Майдан як осередок поп-культури, а ось некомерційна сцена в центрі ніяк не представлена. Ми хочемо, щоби влада нас почула. Рішення має бути політичним: повернути будинок у комунальну власність і надати його нам у пільгову оренду на певний час — на 10—15 років.
Згодом ми хотіли би створити там культурно-громадський центр. Окрім нашого мистецького об’єднання, там зареєстровано ще шість громадських організацій — правозахисних, екологічних, містозахисних. Частину будинку можна використати для мистецтва — хочеться там обладнати музичну студію і дві художні студії, резиденції художників, а приміщення на третьому поверсі трансформувати в залу масових зібрань і виставок. Не треба тут будувати нове, краще гуртом зберігати старе. Просто надавати простір для культурної сцени міста.

Дмитро Десятерик

Subscribe

 • Зміни в центрі столиці

  «Все тече, все змінюється» . І Київ теж не виключення із цього правила. Протягом 2019 року в столиці відбувся ряд змін. Зокрема, розібрали старий і…

 • Нижня підпірна стіна

  Легендарна "зеленка" — Зелений (літній) театр, Верхня підпірна стіна, Нижня підпірна стіна — це все олдскульні локації, які розташовані в одній…

 • Парк "Сирецький гай"

  З заброшками в столиці і з напарниками напряг, та й об'єктів для дослідження все менше і менше, тому вирішив здійснити культурну прогулянку. Так, щоб…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 7 comments