Вогонь між вогнів (igor_roz) wrote in interesniy_kiev,
Вогонь між вогнів
igor_roz
interesniy_kiev

Хроніки Подолу. #4 (оновлено)

Продовжуємо огляді змін на Подолі за останні 4 роки.
Початок див. у постах №1, №2, додаток by antonsky
№3

У вас буде de ja vu, але ми знову опинилися на Щекавицькій. Пройдемо вглиб до Набережної і подивимось через машину часу на руїни будинку №53.

Василь Галайба пише:

"Цегляний двоповерховий будинок кінця ХІХ ст. Залишався приватною власністю й за радянського часу. Ще з 1970-х рр. визнаний аварійним, але розбирати його почали у 1990-і."

І власне його фото:Ще 2006 року можна було побачити ось це:

А сьогодні - лише новий зелений паркан:

Image Hosted by ImageShack.us

На цьому місці планують ось це:

28 лютого 2008 року.
10. Містобудівне обґрунтування визначення параметрів будівництва офісно-торговельного комплексу з паркінгом за адресою: вул. Щекавицька, 53, Подільський район м. Києва


Замовник: гр. Лойфенфельд О. Я. Справа № 045-а-08
Проектна організація: ФО - підприємець Ковальська Гелена Леонідівна
ГАП: Ковальська Гелена Леонідівна
Доповідач: Ковальська Гелена Леонідівна
Рецензент: Черній Костянтин Семенович

УХВАЛИЛИ: Схвалити та рекомендувати до подальшого розроблення і погодження в установленому порядку архітектурне рішення проекту.


Перенесімося з Плоського на, власне, Поділ, а точніше - на колись затишну, а нині спаплюжену вулицю Боричів Тік., на якій стоїть сонний мент і ганяють на мерсах рагулі.

Назва вулиці може мати два значення - токовище, місце де молотили муку, або від слова текти. Борич - чи то від імені боярина, чи то від збирача податків. Зважаючи на архівні дані, де міщанин Шевченко жаліється на значну кількість струмків і просить дозволу збудувати дерев'яний дім, а не кам'яний - мені пасує "водяна" версія.

Від старого Боричевого току залишилося небагато. Якщо подивитися праворуч - побачимо жовтий будинок ліворуч і рожевий праворуч. В глибині - два кам'яні будиночки на розі з Фролівською за №34/5. На тому місці находилась садиба історика Закревського, де він і народився. Щоправда його дім, як власне, і все навкруги згоріло 1811 року. Решта - совбуд або новоклеп.Поглянемо ліворуч. На розі з Андрівським узвозом стоїть кутовий будинок, де грізна тьотя (там де зараз кутове вікно) колись наливала пиво...І три будиночки - два кам'яних і один дерев'яний 1819 року. Останній, правда доживає останні дні.Трохи подалі можна знайти ще 2 будинки-старожили, щоправда фасад одного з них уже заховано за риштування. До них ще дійдемо.

Боричів Тік був забудований дерев'яною забудовою, і навіть не зважаючи на заборону дерев'яного будівництва після згаданої вже пожежі, дерев'яні будинки все-одно будувалися. Ось типовий план дерев'яного будинку на кам'яній основі. Це будинок старшого фельдшера Луки Добровольського на Боричевому узвозі. Проект було заслухано міською управою і схвалено:Будинок 23/3 такого ж плану. До нього зара дійдемо.

Біля точки зйомки стояв ще 4 роки тому будинок 33/6.


І ніщо не віщувало біди. Однак, сталося так:

.

Будинок розібрали і звели новий, який, тіпа, мав передати риси старого. Утім, це вже інший дім...Поруч стоїть паркан. На свята це місце любили використовувати для лицарських "турнірів".

У Василя Галайби знаходимо, що раніше тут стояв ось цей будинок - Андрiївський, 6/33.
Зведений 1818р. за “зразковим”, тобто типовим проектом, виданим 1812р. після перерозпланування Подолу за класицистичною схемою В.Гесте. Будинок дерев’яний, одноповерховий, на цегляному поверсі. Забудовник – київський купець Ф.Попов, що мав бакалійні магазини та лавки, займав в різні роки в київському Магістраті посади квартирмейстера, оцінника, депутата з торгівлі. Цікаво, що, забудувавши наріжну садибу, він в 1823р. придбав і сусідню ділянку (нині територія по Боричеву Току,35) і влаштував на ній старообрядну каплицю для всіх київських розкольників. Сім’я Ф.Попова володіла наріжною садибою 25 років. В 1843–1849рр. належав С.Гогоцькому (1813–1889), видатному богослову, педагогу, публіцисту, представнику київської філософської школи, автору “Философского лексикона” – фактично першої вітчизняної філософської енциклопедії. Пізніше будинок ще 10 разів змінив хазяїв. Серед них у 1915–1916рр. був відомий київський терапевт Ф.Бурчак, старшина Зібрання товариства домовласників Києва, гласний Міської думи, віце-голова Правління Товариства Швидкої медичної допомоги, член багатьох громадських і добродійних об’єднань. Будинок знесений в травні 1982р.


Що там буде - залишається лише здогадуватися. Проектів поки що не знайшов.

Пройдемо трохи вперед і подивимось на цю ділянку з іншого ракурсу-часу:


Боричiв Тiк,23-а (на свiтлинi- крайнiй лiворуч)


Споруджений 1854р. титулярним радником О.Міхедою на місці старого будинку, зведеного 1819р. за типовим проектом на території садиби колезького радника М.Гладиковського, яка разом з садибною ділянкою (сучасний №23/3) складала єдиний садибний номер. Наприкінці 1880-х рр. проведено його реконструкцію - прибудовано тамбур з входом, завершеним трикутним металевим ажурним дашком. Є характерним зразком забудови Києва середини ХІХст. Зараз будинок частково розібрано.

Наразі на цьому місці ось ця хатинка:
і трошки змазана перспектива 2006 року:


За 23-а стоїть найстарший тут будинок 1819 року - 23/3 (ріг з провулком Зелінського). Нажаль, цю пам'ятку місцевого значення, яка перебуває у приватній власності довели до майже повного знищення. В будинку живуть бомжі і, можливо, протроху його розтаскують.

Це фото, яке мені дав покійний gggraysss. Дата невідома, але, думаю, це десь 2005-06 роки. Як бачимо, є ще навіть усі ставні:


Це мої фото жовтня 2006 року:

Ось і охоронна табличка:


Щоправда у серпні 2008 року вона зробила ноги. І не метал же ж наче...

Липень 2009:
Січень 2011:Коментарі зайві...

Пройдемо трохи вперед, до відгалудження на Андріївську, є там така вузенька і крута дорога. Ліворуч, як бачимо на архівному плані було багато садиб і сад:


Зараз цей квартал займає ось ця будівля.

(фото з рогу Андріївської-Покровською)


(фото згори)

І, ще одна, можливо, стара, тільки сильно вилизана:А праворуч збереглися парочка вже згаданих мною будинків:

Перший, правда, вже за риштуванням. Знесуть чи перебудують?!

а між ними росте це:

І щось цей каркас мене трохи лякає. А проектів нема...


Далі буде...
Tags: Боричів Тік, Поділ, Щекавицька
Subscribe

 • Зміни в центрі столиці

  «Все тече, все змінюється» . І Київ теж не виключення із цього правила. Протягом 2019 року в столиці відбувся ряд змін. Зокрема, розібрали старий і…

 • Нижня підпірна стіна

  Легендарна "зеленка" — Зелений (літній) театр, Верхня підпірна стіна, Нижня підпірна стіна — це все олдскульні локації, які розташовані в одній…

 • Парк "Сирецький гай"

  З заброшками в столиці і з напарниками напряг, та й об'єктів для дослідження все менше і менше, тому вирішив здійснити культурну прогулянку. Так, щоб…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 4 comments