У Києві розпочато укріплення бетонних берегів легендарної річки Либідь. У районі вулиці Залізничної приведуть до ладу підпірну стіну, яка може обвалитися на русло і перекрити потік води. Будівельні роботи в комунальному підприємстві “Плесо” обіцяють завершити за кілька тижнів.
Як відомо, у 1930-х роках русло річки заховали в бетонний колектор. Відтоді він значно зносився і потребує реконструкції, яка коштуватиме мільйони. З початку 2011 року грошей вистачило на відновлення невеличкої ділянки бетонного берега. Продовжити роботи з укріплення Либеді будівельники планують наступного 2012 року.
Аварії на зношених берегах річки можуть призвести до масштабних підтоплень територій, під якими вона протікає. Начальник Головного управління з питань надзвичайних ситуацій Віталій Пшеничний розповів, що наслідки аварійного колектора видно вже нині: “Регулярно під час злив води Либеді затоплюють підземні переходи на площі Перемоги, біля Центрального залізничного вокзалу, неподалік вулиці Ямської”. Через активну забудову площа водозбору збільшується, старе бетонне русло не здатне впоратися з навантаженням. Відтак у планах — побудова ще одного, паралельного до Либеді, колектора, кажуть у Головному управлінні надзвичайних ситуацій. “Будівництво нового колектора могло б розв’язати проблему з водовідведенням”,— зауважив Віталій Пшеничний.
Нагадаємо, Програма з розробки Генерального плану розвитку Києва і його приміської зони до 2025 року, окрім інших пунктів, передбачає відродження річки Либідь.
Довідка “Хрещатика”
Либідь уперше згадується в літописах 968 року. Бере початок із джерел поблизу сучасної станції Київ-Волинський, впадає в Дніпро біля Корчуватого. Довжина — 14 кілометрів. Площа басейну — 68 квадратних кілометрів. Використовували Либідь і як джерело енергії: на ній стояли водяні млини.
Із кінця XIX століття в зв’язку з розвитком міста поверхня басейну Либеді, його географічні об’єкти зазнали значних змін. Майже все русло Либеді закріплено бетонними сваями, а на окремих ділянках взято в колектори. У 90-х роках минулого століття Либідь визнано найбруднішою водяною артерією Європи. Екологи називають річку зоною екологічного лиха. До її зливових колекторів було підключено 72 промислових підприємства, в її води потрапляють солі важких металів і нафтопродукти.
Марина ЧОРНА “Хрещатик”. Джерело: http://www.kreschatic.kiev.ua/ua/3832/art/1295288073.html