--- (ex_kolomuik) wrote in interesniy_kiev,
---
ex_kolomuik
interesniy_kiev

Пунктир читацького задоволення

2008–й на книжковій полиці

Замовити  в МагазинчикуЯк на мене, найяскравішою подією літературного сезону–2008 стала книжка Михайла Бриниха «Шахмати для дибілів» (К.: Факт). Сміливий, на межі зухвалості, задум зреалізовано на глибинному рівні літературних нанотехнологій. Окрім того, що це нестримно смішно (а таких творів українській літературі завжди бракувало), це іще й вельми адекватно соціальному завіконню: цей нібито анекдот вартий серйозної уваги дослідників масової свідомості. А література як дзеркало соціуму — це і є власне література.

Досі на вітчизняному книжковому ринку панували лише два лонгселери (книжки, що з року в рік «годують» видавництва) — «Польові дослідження з українського сексу» Оксани Забужко та «Шлях аріїв» Юрія Канигіна. Цього року до них долучилася «Солодка Даруся» Марії Матіос: продажі цього роману перетнули позначку 100 тисяч копій. На цьому тлі кожна нова книжка письменниці автоматично стає подією — так і сталося з її «Москалицею» (Л.: Піраміда).

Імпортної белетристики не стало більше, але вона стала добірнішою. «Острів Дума» Стівена Кінга ми читали водночас з Європою. Те саме харківське видавництво «Книжковий «Клуб сімейного дозвілля» зразково–оперативно переклало інший світовий бестселер — «Помилку» Джеймса Паттерсона. Видавництво «Пор–Рояль» (Київ) порадувало кількома книжками Гонкурівських лавреатів, «Юніверс» (Київ) — Нобелівських, львівська «Кальварія» — Букерівських. Безумовно варта уваги «туристично–культурологічна» публіцистика польського поета–нобеліанта Збігнєва Герберта (К.: Дух і Літера) та багато в чому «взірцева» жіноча проза також польки Катажини грохолі «Ніколи в житті!» (К.: Наш час).

Серед науково–популярних історичних видань вирізняється книга «Україна: литовська доба 1320—1569» (К.: Балтія–Друк). Мало того, що цей період нашої минувшини недостатньо досліджений, так це ще й погляд з литовських дослідницьких висот. Плюс яскраве «путівникове» оформлення, у чому видавництво «Балтія–Друк», безсумнівно, є лідером нашого ринку. Таким чином, маємо «два в одному»: серйозний історичний нарис про, фактично, «невідому Україну», який водночас може правити за довідник для туриста.

Замовити  в Магазинчику

Трагічна річниця Голодомору здетонувала вихід багатьох книжок — ця тема домінує в сьогорічному репертуарі історичних видань. Попри те, що всі вони варті уваги, порекомендую одну: Станіслав Кульчицький, «Голодомор 1932—1933 рр. як геноцид: Труднощі усвідомлення» (К.: Наш час). Це, як тепер кажуть, інноваційне дослідження — несподівано–нетрадиційний погляд одного з найцікавіших сучасних істориків. Чого вартий, наприклад, його аналіз ленінської революції, яку він датує не 1917–м, а 1918 роком, коли «вождь» нарешті втілив основні складові свого плану побудови «комунізму»: концентраційні табори, розстріли заручників, знищення України як будь–якої окремішності.

Замовити  в Магазинчику

Динамічно розвивається далі мемуарно–біографічний сегмент нашого книжкового ринку. Виправдали читацькі сподівання видавництва–лідери цієї теми: столичні «Темпора» та «Смолоскип» — усе, що вийшло від них, можна рекомендувати апріорі. Але найчутнішого «удару» читачеві завдало новопостале столичне видавництво «Книга Роду», випустивши водночас мало– або й зовсім невідомі спогади Нестора Махна, Юрка Тютюнника, Тараса Бульби–Боровця, Петра Григоренка, Олександра Кошиця.

Замовити  в Магазинчику

Помітно побільшало тематичних енциклопедій. Маємо «Соціологічну енциклопедію» (К.: Академвидав), енциклопедичний ілюстрований словник–довідник «Образотворче мистецтво» (К.: Факт), «Енциклопедію освіти» (К.: Юрінком Інтер). Завершено тритомовий проект «Екологічної енциклопедії» (К.: Центр екологічної освіти та інформації) — перше на пострадянських теренах видання такого рівня (росіяни, приміром, зробили у себе досі лише один том).

Енциклопедичність є визначальною ознакою й одного з кращих мистецьких видань року: Тетяна Кара–Васильєва, «Історія української вишивки» (К.: Мистецтво) — перше враження, ніби тема повністю «закрита» на роки вперед. Але поруч маємо й дослідження, які насвітлюють цю тему з етнологічного боку й тим самим провокують читацьку конкуренцію. Це Оксана Косміна, «Традиційне вбрання українців. Том І. Лісостеп. Степ» (К.: Балтія–Друк) та Марія Чумарна, «Код української вишивки» (Л.: Апріорі). До приємних несподіванок книжкового року належить і постання нового видавництва «Артбук» (Київ), котре започаткувало серію авторських фотоальбомів («УМ» про це писала).

Й нарешті, дитяча література. Другий том «100 казок» від «А–БА–БА–ГА–ЛА–МА–Ги» — таки подія. Бодай тим, що призвичаює нас до топ–стандартів. Знову порадували новими творами Леся Воронина та Галина Малик. Проте, на мою думку, відкриттям року є книжка Олександра Гавроша «Пригоди тричі славного розбійника Пинті» (Л.: Видавництво Старого Лева). Коли автор на одній із прес–конференцій сказав, що «це наша відповідь «Піратам Карибського моря» — до цього варто поставитися всерйоз: це цілком адекватно–конкурентна заява.

Таким — пунктирно — був літературно–книжковий сезон’2008.

Костянтин РОДИК
"Україна Молода"

Subscribe

 • Зміни в центрі столиці

  «Все тече, все змінюється» . І Київ теж не виключення із цього правила. Протягом 2019 року в столиці відбувся ряд змін. Зокрема, розібрали старий і…

 • Нижня підпірна стіна

  Легендарна "зеленка" — Зелений (літній) театр, Верхня підпірна стіна, Нижня підпірна стіна — це все олдскульні локації, які розташовані в одній…

 • Парк "Сирецький гай"

  З заброшками в столиці і з напарниками напряг, та й об'єктів для дослідження все менше і менше, тому вирішив здійснити культурну прогулянку. Так, щоб…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment