Журнал Городского фанатика (myshyak) wrote in interesniy_kiev,
Журнал Городского фанатика
myshyak
interesniy_kiev

Хрещатик

Хрещатик - центральна вулиця Києва. Проходить через Старокиївський та Печерський райони і простягається від Європейської до Бессарабської площі.

 

Район нинішнього Хрещатика являв собою в далекі часи глибоку долину, якою протікав невеликий струмок, порізану поперечними балками і вкриту густою рослинністю.У північно-східному напрямі долина виходила до р.Дніпра, а в південно-західному - в басейн р.Либідь. Ця місцевість іменується на планах “Хрещатоюдолиною”, звідки і пішла нинішня назва вулиці Хрещатик. Вздовж струмка пролягав шлях, який мав важливе значення для Києва у всі періоди його існування.

В кінці ХVІІІ ст. ділянка дороги Хрещатої долини на відстані від Кінної площі, де відбувались кінні ярмарки (нинішньої Європейської площі), до вул. Прорізної починає перетворюватися на вулицю з однобічною забудовою в основному правої сторони, що має назву Хрещатик.

У 1803 р. забудовується на тому ж відрізку і лівий бік дороги, причому на всій ділянці Хрещатика споруджувалися винятково житлові будинки, крім однієї садиби - першого в Києві театру за проектом архітектора А.Меленського (тепер на цьому місці знаходиться Український дім - культурний та бізнесовий центр). У цей час вулиця називається Театральною.

Остаточні контури Хрещатик набирає в проекті плану Києва 1837 р. За проектом вулиця продовжилась до теперішньої Бессарабської площі, включає в себе три площі і має назву Хрещатицька.

 

В середині ХІХ ст. на початку Хрещатика закладається декоративний сад - Володимирська гірка. На Хрещатицькій вулиці з'явилися в різних її місцях кам'яні будинки в два і три поверхи. Забудова вдало підкреслює особливості ландшафту і розміщується вздовж вулиці вільно розташованими окремими будинками в індивідуальних садибах .

До таких будинків належать: 3-поверховий будинок №2, споруджений в кінці 1840 р. за проектом О.В.Беретті (зберігся й зараз, з надбудованим четвертим поверхом); 3-поверховий будинок Європейського готелю, споруджений в 1851 р. за проектом того ж автора на місці колишнього дерев'яного театру (у 1972 р. будинок готелю знесено, а на його місці споруджено нове приміщення для Київського філіалу музею Леніна, з 1990 р. в ньому функціонує культурний і бізнесовий центр - Український Дім).

В 1851 р. за проектом архітектора О.В.Беретті було споруджено першу велику кам'яну будівлю дворянського губернського зібрання (нині на цьому місці Будинок профспілок). В 1838-42 рр. споруджено за проектом арх. В.І.Беретті 3-поверховий будинок Інституту шляхетних дівчат, який хоча й не стояв безпосередньо на лінії Хрещатика, проте його вигідне розташування в прилеглому кварталі на висоті 25м над вулицею впливало на архітектурно-просторове оформлення Хрещатика і прилеглої Хрещатицької площі (тепер Майдан Незалежності). Під час війни будинок згорів, при відбудові був реставрований та реконструйований, тепер тут розміщується Міжнародний Центр культури та мистецтв. В цей час архітектору В.І.Беретті належав двоповерховий готель на розі Хрещатика і Бессарабської площі (будинок не зберігся) на місці будинку, де тепер знаходиться кінотеатр “Орбіта”. В цьому готелі восени 1846 р. зупинявся Т.Г.Шевченко. Бував поет і на протилежному боці Хрещатика, в будинку Сухоставських, де мешкав М.І. Костомаров, у якого збирались члени Кирило-Мефодієвського товариства.

З 1870 р. торгово-промислове і ділове життя міста поступово переходить з Подолу на Хрещатик. Активність забудови Хрещатика різко зростає. За 45-річний період (1870-1914 pp.) Хрещатик забудовується суцільною стіною будинків. На колишній Хрещатицькій площі, нині Майдані Незалежності, був збудований будинок Міської Думи за проектом архітектора Шілле, і Хрещатик на всій своїй довжині перетворився в коридор суцільної рантової забудови. В основному це були триповерхові будинки з крамницями, банками, приміщеннями для контор.

Прикладами кращої архітектурно-художньої творчості того часу були будинки: № 6 (арх. Зекцера і Торова), №8 - будинок Петербургського банку (арх. Л.М.Бенуа), №12, (арх.О.В. Беретті), №16 (невідомого автора), №32 - Російський банк для зовнішньої торгівлі, один з небагатьох будинків, що зберігся до наших днів (арх.Ф.І.Лідваль). В 1902-1903 рр. на розі вул. Прорізної було збудовано Будинок Російського страхового товариства (арх. В.В. Городецький), в 1913-1914 рр. за проектом архітектора П.С.Андреєва будується Пасаж, що складався з двох паралельних корпусів, завершених брамами, що утворювали проїзд (під час війни зруйновано, в післявоєнні роки відбудовано і реконструйовано). В 1910 р/ за проектом архітекторів І.П.Бобрусова і П.Ю.Гайя споруджується будинок Критого ринку на Бессарабській площі.

Замикав Хрещатик 3-поверховий будинок Купецького зібрання в саду на теперішній Європейській площі за проектом архітектора В.М.Ніколаєва (1882 р.), де нині міститься Національна філармонія, що і сьогодні славиться своєю чудовою акустикою.

 

На початку ХХ ст. на Хрещатику вже були водопровід, каналізація, газ, електрика, з 1892 р. функціонує трамвай (перший за часів царської Росії). Подальше будівництво і реконструкція вулиці надзвичайно утруднювалась в силу великої ущільненості забудови.kreshch_13.jpg (21182 bytes)

В період радянської влади найбільш інтенсивна забудова і реконструкція Хрещатика була в 1936-1941 рр. за генеральним планом міста 1930-1940 рр.

На Хрещатику в 1936 р. були зняті рейки трамвайних колій, що захаращували центральну смугу вулиці, вулицю заасфальтовано, пущено тролейбус по краях тротуарів, були висаджені дерева із стриженими шаровидними кронами і встановлені ліхтарі. Повністю було реконструйовано приміщення майже всіх магазинів у нижніх поверхах будинків по обох сторонах Хрещатика.

В 1936-1939 рр. на розі нинішньої вул. Грушевського було споруджено будинок Центрального універмагу за проектом арх. Фідмана. Під час війни будинок був частково зруйнований, в післявоєнні роки його було відбудовано, в 1958-1960 рр. добудовано, а в 1985 р. - реконструйовано. Реконструйовано також  Європейську площу та вхід в Хрещатицький парк. Повністю реконструйовано цілий ряд будинків на площі ім. Калініна (тепер - Майдан Незалежності).

В результаті проведених робіт, а також завдяки тому, що тут зосереджувалась значна кількість адміністративно-громадських установ, кращі магазини, театри, кіно, готелі - вулиця по праву дістала славу найкращої вулиці міста.

 

Під час війни Хрещатик був майже повністю зруйнований. Але вже в 1943 р., відразу після звільнення міста, розпочинаються роботи по відбудові вулиці.

В 1948 р. приймається проект генерального плану відбудови Хрещатика, розроблений групою архітекторів В.Д.Приймака, О.І.Заварова, О.І.Малиновського під керівництвом О.В.Власова.

За цим планом старий Хрещатик перетворюється на простору магістраль, ширина якої в лініях забудови досягає на деяких ділянках до 100 метрів. Кажуть, що Хрещатик став “ширшим і вищим”. При відбудові права його сторона піднялась на 2 метри, будинки відступили, і перед ними проліг каштановий бульвар, особливо красивий весною, під час цвітіння. При забудові вдало використані особливості ландшафту - в розривах між забудовою, “вікнах”, особливості краєвиду органічно зливаються з архітектурним ансамблем. В оформленні вулиці приймає участь не тільки забудова Хрещатика, а й будови на схилах Хрещатицької долини і високих плато Старого Києва і Печерська. Також значних змін зазнала головна площа міста - Майдан Незалежності. З правої її сторони на місці колишньої Міської Думи розкинувся сквер, що завершується в напівкруглій своїй частині п'ятьма вулицями-променями, що піднімаються вгору до старого міста. Будинки на початку вулиць увінчуються масштабними архітектурними акцентами. Висока дзвіниця Софії Київської замикає вул. Софіївську - центральний промінь вулиць.

При реконструкціїї в 1978 р. на розі Майдану Hезалежності зведено будинок з баштою, де мелодійно передзвонюють куранти (добудова 1985 р.). Тут міститься Рада профспілок України. Архітектурний мотив цього будинку продовжила дев'ятиповерхова споруда корпусу готелю “Хрещатик”, зведена на місці двох знесених старих будинків в 1990 р. Архітектурної завершенності набули реконструйовані фасади будинків на початку вулиць-променів. В центрі скверу функціонував фонтан з 50 000 струменів.

Ліва сторона Майдану одяглася в граніт, і терасами, залитими водними гладями, піднімалася в Липки, де серед зелених насаджень височів стрункий 16-поверховий будинок готелю “Москва”(1959-1966 рр.) (тепер "Україна"). Звідси відкривався вид на площу і панорама в бік Старого Києва, в силуеті якої - архітектурні пам'ятники минулих століть: ліворуч площі, на задньому плані, видно численні куполи Софії Київської (ХІ ст.), праворуч - Андріївська церква (XVIII ст).

Цікава забудова ділянки лівої сторони Хрещатика проти вул. Б.Хмельницького.Починаючи від оперного театру, по осі вул. Б.Хмельницького перспектива завершується величною спорудою - будинком, в якому зараз розміщується кінотеатр “Дружба”, що знаходиться на піднятій над Хрещатиком терасі. До нього ведуть парадні сходи вздовж зелених схилів тераси, що пов'язують його в цілісний архітектурно-художній комплекс.

На Хрещатику знаходиться будинок Київської міської ради, Центральний універмаг, станції метро “Хрещатик” і “Майдан Незалежності”, ряд адміністративних установ, магазини, готелі, кафе.

Реконструкція і забудова Хрещатика продовжується і сьогодні. В його забудові намагаються зберегти всі вдалі рішення, знайдені в процесі забудови. Адже Хрещатик - головна вулиця столиці України.
http://www.allkiev.kiev.ua/vulicy/kreshcha.htm

Subscribe

 • Зміни в центрі столиці

  «Все тече, все змінюється» . І Київ теж не виключення із цього правила. Протягом 2019 року в столиці відбувся ряд змін. Зокрема, розібрали старий і…

 • Нижня підпірна стіна

  Легендарна "зеленка" — Зелений (літній) театр, Верхня підпірна стіна, Нижня підпірна стіна — це все олдскульні локації, які розташовані в одній…

 • Парк "Сирецький гай"

  З заброшками в столиці і з напарниками напряг, та й об'єктів для дослідження все менше і менше, тому вирішив здійснити культурну прогулянку. Так, щоб…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 7 comments